• Rozśpiewana szkoła

          • 3 października b.r. z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, który obchodzony jest 1 października, opiekun SU Katarzyna Krucińska zorganizowała karaoke dla osób lubiących muzyczne popisy. W czasie przerw chętne osoby śpiewały znane i lubiane przeboje z repertuaru muzyki rozrywkowej. Za odwagę i charyzmę otrzymały nagrody niespodzianki. Dzień Muzyki miał na celu zintegrowanie uczniów w czasie przerw, dostarczenie im rozrywki i radości oraz możliwości zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych.


            K.Krucińska

          • Przyrodnicy na tropie...

          • W piękne październikowe przedpołudnie grupa czwartoklasistów obserwowała z bliska przyrodę. W tym celu zabrali ze sobą wyposażenie ze szkoły w postaci lornetek i lup. Uczyli się jak z nich korzystać i jakie dają możliwości obserwacji tego co nas otacza. Sprawdzali wiek drzew.  Do szkoły wzięli również wodę z pobliskiego strumienia, by obserwować mikroskopijnej wilekości  organizmy w niej żyjące. Przyroda jest piękna i z bliska i z daleka, a każdy przyrodnik docenia jej walory.

          • Wycieczka do Lelui

          • 28.09.2023 klasy „0” -IV wybrały się na jesienną wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego Siedlisko „Leluja” we Wielgolasie k. Obrytego. Na miejscu przywitała nas właścicielka siedliska- Pani Monika, która opowiedziała nam krótką historię powstania tego miejsca i budynków, m.in. Stodoły w której znajduje się sala nazwana „Maryjkowem” (nazwa pochodzi od wypełniającej ją starych obrazów z Matką Bożą i Jezusem). Następnie odbyły się warsztaty pszczelarskie przeprowadzone przez Pana Adama, leśnika i pszczelarza z zamiłowania. W ciekawy sposób przedstawił on rolę pszczół i tradycje bartnictwa na terenie Puszczy Białej. Zaprezentował także ul oraz pszczoły i ich wytwory. Dzieci miały okazję wykonać świeczki z wosku pszczelego oraz zrobić węzę pszczelą na kratce do ula. Po dużej dawce wiedzy jaką otrzymaliśmy od sympatyka tych pożytecznych owadów jakimi są pszczoły, dzieci bawiły się świetnie na naturalnym placu zabaw, obcując jednocześnie ze zwierzętami z gospodarstwa- kurami, kozami i owcami. Dzieci chętnie korzystały z dobrodziejstw jakie siedlisko oferuje- pływanie łódką po „Lelujowym morzu” , zbieranie jajek z kurnika, głaskanie zwierząt, przejażdżka na baranie, zjazd tyrolką, przechodzenie po linach nad bagienkiem, zabawa w zasieku wypełnionym sianem.

            Udaliśmy się także na krótki spacer w stronę lasu, w którym znajduje się ogromny namiot tipi i obozowisko „dzikich dzieci”, czyli uczestników kolonii i zielonych szkół przyjeżdzających do siedliska na survivalowe obozy.

            Po powrocie zjedliśmy pyszny , domowy obiad, chwilkę odpoczęliśmy  i zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do Turzyna. Dzieciom bardzo podobała się ta wycieczka😊Chodzą słuchy, że jeszcze kiedyś tam wrócimy😊

            K.Krucińska

          • Udział w Akcji Narodowe Czytanie.

          •  

            Dnia 8 września 2023 roku uczniowie klasy szóstej brali udział w Akcji Narodowego Czytania.Została ona zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku, wspólną lekturą "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Tegorocznym dwunastym już utworem akcji była najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Dzieło powstało w latach 1886-1887, natomiast książka ukazała się w 1888 roku. Powieść "Nad Niemnem" to jedna z najważniejszych dzieł w literaturze polskiej podejmująca tematykę powstania styczniowego.

            Na lekcji języka polskiego uczniowie klasy szóstej odczytywali i analizowali fragmenty utworu ,,Nad Niemnem”, dyskutowali na temat środków artystycznych wykorzystywanych przez autorkę do opisów przyrody. Poznawali życie i twórczość Elizy Orzeszkowej oraz brali udział w konkursie plastycznym ,,Nad brzegiem Niemna”.

             

            Narodowe Czytanie 2023 odbyło się w ponad sześciu tysiącach miejsc w Polsce oraz w ponad trzystu miejscach w ponad czterdziestu krajach. Cieszymy się, że nasza szkoła w tym roku ponownie wzięła udział w tej akcji.

          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

          • Szanowni Rodzice! Drodzy uczniowie!

            Informuję iż od 01.09.2023r. nadal będę pełnił obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Turzynie.

            Rozpoczęcie roku szkolego zaplanowano 4 września 2023r. o godzinie 10.00.

             

            Marcin Kowalski

             

          • AKCJA CHARYTATYWNA

          • 17 marca br. uczniowie klasy VII i VIII pod opieką nauczycieli zorganizowali akcję charytatywną. Do szkoły zostały przyniesione liczne składniki, z których zostały upieczone gofry. Zebrane pieniążki ze sprzedaży gofrów przeznaczyliśmy dla niepełnosprawnej Darii S.

          • PROFILAKTYKI C.D.

          • 18 kwietnia br. odbyło się spotkanie z Panią Emilią Stoszewską z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej. Celem spotkania było zachęcanie uczniów do prawidłowego odżywiania oraz prowadzenia zdrowego stylu życia. Podczas spotkania szczególną uwagę zwrócono na znaczenie zjadania śniadania przed wyjściem do szkoły. Podkreślono również, jak istotne dla naszego zdrowia jest spożywanie dobrze zbilansowanych pięciu posiłków dziennie oraz jak ważną rolę w naszej diecie odgrywają owoce i warzywa. Uczniowie dowiedzieli się także, jakie znaczenie dla naszego organizmu ma picie odpowiedniej ilości wody oraz jakie szkody wyrządza nadmiernie spożywanie cukru. Omówiono również negatywny wpływ napoi energetyzujących.

            E. Iwańska

          • SPOTKANIE Z POLICJĄ

          • Nowa galeria SPOTKANIE Z POLICJĄ została dodana do albumu fotograficznego

            Dnia 08 marca 2023 r. do naszej szkoły zaprosiliśmy Panie Policjantki z Wydziału Prewencji Policji w Wyszkowie. Uczniowie z tej okazji wykonali dekoracje oraz liczne plakaty nawiązujące do profilaktyki uzależnień, zapobiegania cyberprzemocy oraz zachowania bezpieczeństwa w drodze do szkoły. W prelekcji uczestniczyli uczniowie klas 0– III oraz IV – VIII. Tematem spotkania była cyberprzemoc i cyberprzestępczość. Pani Policjantka omówiła, jakie przestępstwa za pośrednictwem sieci najczęściej są popełniane i jak ich unikać. Na spotkaniu skoncentrowano się również na szeroko pojętej profilaktyce uzależnień. Omówiono zagrożenia związane z zażywaniem środków psychoaktywnych, paleniem papierosów oraz piciem alkoholu. Policjantka rozmawiała z uczniami również o odpowiedzialności prawnej nieletnich. Zwróciła uwagę, że z chwilą ukończenia lat 13., każdy odpowiada za swoje czyny sam i ponosi odpowiedzialność za łamanie prawa przed sądem rodzinnym i nieletnich. Uczniowie klas młodszych zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego przemieszczania się w drodze do szkoły oraz bezpiecznym spędzaniem czasu również w szkole. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali zaproszonych gości. Jesteśmy wdzięczni Paniom za ciekawą i pouczającą prelekcję.

          • WARSZTATY ARTYSTYCZNE

          • W klasie II i III 30 marca gościły Babcie: Jadzia, Tereska, Jola, Wiesia i Ania. Wspólnie z uczniami wykonały palmy wielkanocne. Spotkanie było bardzo udane, bo każdy uczeń zaniósł do domu własnoręcznie wykonaną palemkę.

          • Z WIZYTĄ W KUŹNI KURPIOWSKIEJ

          • 22 marca 2023r. gościliśmy w Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie.

             

            Sponsorem wyjazdu było Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku. W czasie pobytu mogliśmy własnoręcznie zrobić fafernuchy, a następnie delektować się ich smakiem. Niektórzy pod okiem p. Halinki wykonywali palmy wielkanocne. Takie miejsca, jak kuźnia, to przeniesienie się w czasie, odkrywanie i przywoływanie wspomnień. Dziękujemy paniom z Pniewa za ciekawe spotkanie, a  Gminnemu Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku za zorganizowanie wyjazdu.

          • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

          • 09.03.2023r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Warszawska Syrenka”.               

            W kategorii klas I – III:

            I miejsce zajęła Łucja Zając, II – Nikola Bryczyńska, III – Anastssia Pustovit oraz Weronika Abramczyk.

            W kategorii klas IV – VIII:

            I miejsce zajął Kacper Zając, II – Aleksandra Dąbrowska, III – Nikola Kraszewska.

          • BAL KARNAWAŁOWO - WALENTYNKOWY

          • 10 lutego 2023r. odbył się naszej szkole bal karnawałowo - walentynkowy. Uczniowie na ten wieczór przyszli przebrani za różne postaci. W trakcie balu dzieci brały udział w wielu zabawach i konkursach, min. wybór królowej i króla balu. Zostali nimi: Julia i Szymon. Rozdano również kartki walentynkowe, których było bardzo dużo. Rada Rodziców zadbała o napoje i przekąski, a samorząd uczniowski przyrządził popkorn. Oprawę muzyczną i konkursy przygotowała klasa VIII pod opieką p. Uli i p. Martyny. 

            Dziękujemy wszystkim za miło spędzony czas.

          • KONKURS ORTOGRAFICZNY

          • Dnia 31 stycznia 2023 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III -VII. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Jego celem było mobilizowanie do poznania i utrwalania reguł ortograficznych. Zwycięzców konkursu poznamy już wkrótce.

          • KONKURS NA NAJŁĄDNIEJSZĄ OZDOBĘ ŚWIĄTECZNĄ

          • W poniedziałek 19 grudnia 2022 roku został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą ozdobę bożonarodzeniową. Uczniowie po raz kolejny wykazali się inwencją twórczą i kreatywnością. Prace były przepiękne, wykonane bardzo estetycznie, z dużą dbałością o szczegóły i symbolikę. Komisja konkursowa stanęłą przed naprawdę trudnym zadaniem. Podjęto decyzję o przyznaniu wszystkim uczniom I i II miejsca. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni.